Úgy gondolod, hogy egy-két gyakorlat és viszonylag rövid idő elegendő a szétnyílt hasizom javításhoz vagy tartásjavításhoz? Sajnos el kell keserítselek, de ez nem így van!
Derékfájásra, szétnyílt hasizomra, testtartás javításra, vizelet visszatartási problémákra létezik megfelelő mozgás és torna. Viszont a hosszú évek alatt kialakult mozgásszervi hibákat, problémákat, és a szülés után kialakult szétnyílt hasizmot nem lehet helyrehozni pillanatok alatt, megfelelő idő és belefektetett energia nélkül.
Mielőtt bármibe belefogsz, meg kell nézni, konkrétan milyen problémád van, mi a kiinduló állapot, milyen az előéleted. Belefér-e edzői kompetenciába a dolog vagy orvos, szakember, gyógytornász és műtét segíthet csak. Egyszóval nem mindegy, hogy milyen a kiinduló állapot, honnan indultál, van-e mellé kísérő tüneted, csupán esztétikai gond vagy inkább egészségügyi probléma. Mozogtál-e korábban vagy csak most kezdenéd. Van-e sérv, szétnyílt hasizom, vizelettartási gondok. Ezek nagyban befolyásolják, hogy te milyen gyakorlatokat végezhetsz és mennyi idő, mire helyrejönnek.
Türelem és fokozatosság
A szétnyílt hasizom és tartásjavítás megszüntetése egy hosszabb folyamat. Nem elegendő egy-két gyakorlat. Az az állapot, ami hosszú idő alatt alakult ki, vagy egy krónikus betegség, a helytelen életmód miatt, azt nem lehet azonnal megoldani. A háziorvos sem fog tudni egy darab tablettát kiírni egy ilyen jellegű problémára. A szétnyílt hasizom, tartásbeli probléma sem orvosolható egy gyakorlattal. Ez egy folyamat. El kell kezdened, rendszeresen végezni egy több gyakorlatból álló, egymásra épülő, fokozatosan nehezedő mozgássort. Be kell építeni rendszeresen a mindennapokba a mozgást. Csak is egyre nehezebb, egymásra épülő progresszív gyakorlatokkal lehet előre haladni és kitartással. Ezt egy-két néha elvégzett gyakorlat nem oldja meg.
Hiszen több izomcsoport összehangolt munkáját igénylik a mozdulatsorok. Egy-két gyakorlat nem elegendő hozzá, mert ezek a problémák komplexek, és gyakran az egész test érintett bennük. Például a szétnyílt hasizom nem csak a hasat, hanem a hát, a medence és a csípő körüli izmokat is érintik. Ha csak a hasizmot edzed, a többi részt nem erősíted, akkor kiegyensúlyozatlan lesz a terhelés. Ezeket az izmokat összhangban kell dolgoztatni, hogy a törzs stabilitása helyreálljon.
A javulás időbe telik, főleg, ha hosszabb ideje fennálló problémákról van szó. Ha lehetőséged van rá, érdemes gyógytornász vagy személyi edző segítségét kérni, aki személyre szabott tanácsokat ad és figyel, hogy a gyakorlatokat jól, hatékonyan végezd el. Fontos tudni, hogyan működik a test, mit kell csinálni pontosan. Az alap gyakorlatokat hogyan kell végezni, milyen érzetnek kell jelentkeznie közben. Erre szükség van ahhoz, hogy hatékonyabban lehessen végezni a gyakorlatokat és tényleges javulást érjünk el.
Ha ezeket megnézzük és a problémád nem tartozik az orvosi kompetencia körébe, akkor tudunk együtt dolgozni rajta. Jöhetsz például csoportos órákra. Viszont ha úgy érzed, hogy a csoportos órámon túl, több gyakorlásra, infóra, segítségre lenne szükséged, akkor az is megoldható.
De javulást csak kellő idő ráfordítással, motivációval és sok mozgással lehet elérni. Egy-két néha elvégzett gyakorlat nem lesz elegendő.
Ha úgy érzed segítségre van szükséged, keress bátran egyéni állapotfelmérés és torna időpontokkal kapcsolatban a hello [kukac] jancsoildi [pont] hu e-mail címen, vagy csatlakozz a csoportos tornákhoz ezen a linken: https://www.motibro.com/visitors/reservation_widget?operator=jancso-ildi-noi-mozgasmentor